Смарагдова мережа

Смарагдова мережа ( переклад назви the Emerald Network) − це мережа природоохоронних територій європейського значення, яка створюється на виконання положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.Україна ратифікувала цю конвенцію 1996 року, взявши на себе зобов’язання створити Смарагдову мережу. Це передбачено й іншими документами: цього року наша держава має завершити створення Смарагдової мережі згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Наразі Смарагдова мережа ефективно працює у Швейцарії, Норвегії, Великій Британії та інших країнах. Тому робота із впровадження Смарагдової мережі в Україні є підготовкою до майбутнього переходу нашої держави на європейське законодавство в сфері охорони довкілля. Мережа має мету зберегти види та екосистеми, які були визнані рідкісними на рівні всієї Європи. Їхній перелік доступний у Резолюціях 4 та 6 Бернської конвенції. Приміром, серед тварин охороні підлягають чорний лелека, рись, орлан-білохвіст, бурий ведмідь та багато інших видів.

Прикладом охоронюваного оселища є крейдяні гори Слобожанщини, цілинні степи, праліси, природні болота тощо. Не варто плутати Смарагдові території із заповідними територіями України, які створювалися для охорони рідкісних на українському рівні тварин, рослин чи екосистем. Смарагдова мережа складається з територій різних куточків країни.

Створення нової Смарагдової території відбувається в два етапи. На першому етапі науковці проводять дослідження та роблять висновок, що певна територія є важливою для збереження виду чи оселища. Після оформлення документів та обговорення на міжнародному рівні, Міністерство захисту довкілля їх схвалює та відправляє до Бернської конвенції, яка приймає рішення про створення територій Смарагдової мережі. Утім, факт оголошення території Смарагдовою не забезпечить її охорони. Вирішальним є другий етап: розробка плану управління територією Смарагдової мережі. Ідеться про розробку документу, де вказано, що на цій території можна робити, а чого не можна. План управління розробляється індивідуально для кожної території Смарагдової мережі з урахуванням усіх місцевих особливостей. Україна рухається до системного захисту та збереження особливо цінних природних територій. На розгляд Секретаріату Бернської конвенції подали оновлену базу даних територій Смарагдової мережі.

Розширена Смарагдова мережа України в цифрах, це: 377 територій, які були визначені Постійним комітетом Бернської конвенції у 2016 та 2019 роках.

161 нова територія, яка запропонувала Українська Природоохоронна Група – UNCG та Українське товариство охорони птахів за участі науковців із різних регіонів України. Також з метою збереження природних оселищ та видів природної фауни і флори, наприкінці минулого року у Верховні Раді було зареєстровано Проект Закону «Про території Смарагдової мережі». Документ передбачає встановлення чітких критеріїв відбору територій Смарагдової мережі, розробку планів управління цими територіями та створення Національного реєстру територій Смарагдової мережі.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці