Ми живемо в світі, який потребує захисту та охорони. Дані заходи повинні проводитися по відношенню до природних ресурсів регулярно, стан останніх слід контролювати - тільки так можна стабілізувати якість людського існування. Наслідки впливу діяльності людини на навколишнє середовище дедалі стають відчутнішими, тому людство, нарешті, почало усвідомлювати неможливість власного існування без збереження природи у всьому її різноманітті. Проте екологічна культура сучасного українського суспільства викликає сльози на очах і без підвищення її рівня неможливо сподіватись на позитивні зміни. Людство повинно розуміти, що в природі існують табу, які порушувати людина немає права, якщо хоче вижити.
Екологічна освіта і в світі, і в Україні вважається сьогодні пріоритетним напрямом навчання і виховання загальноосвітніх шкіл та вищих навчальних закладів.
У червні 1972 року в Стокгольмі, Швеція, на конференції ООН з питань довкілля людини було прийнято Декларацію, в якій зазначено необхідність розробки критеріїв та загальних принципів щодо збереження та поліпшення якості навколишнього середовища.
Екологічна освіта є динамічним та спільним процесом для людського усвідомлення того, що дозволяє виявити екологічні проблеми як глобального, так і місцевого рівнів. Вона також спрямована на виявлення взаємодії між людиною та довкіллям, а також стосується гармонізації діяльності людини з природою на основі сталого розвитку для забезпечення якості життя майбутніх поколінь.
У багатьох країнах більшість екологічних проблем спричинені недостатньою освіченістю населення. Отже необхідно не тільки сприяти інформуванню населення, а й розвивати відповідну його поведінку.
Основна мета свята 12 травня полягає у формуванні у населення екологічної свідомості. Це означає створити всі умови для здійснення людьми вчинків, прояву поведінкових реакцій, здатних підтримувати навколишнє середовище в чистоті, забезпечити їй стабільний захист від впливу шкідливих факторів, в першу чергу, антропогенного характеру. До завдань екологічної освіти можна віднести і формування таких понять, як екоціності, екодіяльність, екокомпетентність. Ключовим терміном тут буде екологічна проблематика, адже саме на вирішення хвилюючих питань в даній сфері спрямований День екологічної освіти.