Останнім часом на території Луганської області почастішали випадки незаконного знищення дерев

Останнім часом на території Луганської області почастішали випадки незаконного знищення дерев. Нажаль, мешканці міст та селищ здебільшого не знають, що не можна просто вийти на вулицю та спиляти дерево під коріння. А, коли фіксується факт незаконного знищення дерев, багатьох це дивує. Тому, якщо ви вирішили видалити дерево біля свого будинку, то повинні знати правила цієї процедури.

Згідно Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, зелені насадження – це дерева, чагарникова, квіткова та трав’яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту.

Порядок оформлення дозволу на видалення зелених насаджень у межах населених пунктів регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 та визначає випадки, при виникненні яких у підприємства або фізичної особи-підприємця та/або звичайного громадянина України виникає право видалити зелене насадження:

- виконання підготовчих і будівельних робіт на об’єктах відповідно до статей 35-37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;

- ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;

- відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;

- проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;

- досягнення деревом вікової межі;

- провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;

- ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Видалення зелених насаджень може проводитися лише після отримання документу, який посвідчує право на проведення таких робіт.

Відповідно до ч. 4 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» юридичним або фізичним особам дозволяється негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин), якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб. В цьому випадку дозвільні документи оформляються після фактично проведених робіт і є доказом їх законності.

Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера.

Враховуючи наведене вище, особи, які здійснюють зрізання дерев повинні мати ордер на видалення зелених насаджень, або інший документ, який підтверджує законність проведення таких робіт.

Мешканці мають право попросити цих осіб надати їм можливість ознайомитися з такими документами. Якщо запитувані документи з будь-яких причин не були надані для ознайомлення, слід попередити цих осіб про передбачену законодавством відповідальність за незаконність таких дій та про ваш намір їх оскаржити. Для цього слід записати прізвище, ім’я та по батькові осіб, що зрізують дерева, їх посаду, звернутися (по телефону чи письмово) до сільської, селищної, міської ради та уточнити, чи дійсно приймалося рішення про видалення дерев на даній території.

У разі підтвердження безпідставності зрізання дерев, такі дії можуть бути оскаржені до Державної екологічної інспекції у Луганській області.

Знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об’єктів озеленення в населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об’єктами озеленення, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 170 до 510 грн. і на посадових осіб або фізичних осіб – підприємців – від 510 грн. до 850 грн., відповідно до ст. 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрім адміністративної відповідальності винна особа несе матеріальну відповідальність та зобов’язується відшкодувати завдану матеріальну шкоду.

Розмір завданої матеріальної шкоди визначається згідно з Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затвердженими Постановою КМУ № 559 від 08.04.99. Так для прикладу за кожне знищене або пошкоджене до ступеня припинення росту дерево, діаметр якого біля шийки кореня становив 30,1 – 34 см відшкодовується матеріальна шкода у розмірі 1250 грн.

Спеціалісти Державної екологічної інспекції у Луганській області здійснюють державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства в частині збереження та використання рослинного світу, додержання Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про охорону зелених насаджень в містах та інших населених пунктах», Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України з метою попередження незаконних рубок та пошкоджень дерев.

У ході перевірок державні інспектори контролюють планові роботи з видалення аварійних дерев та обрізання гілок.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці