Екоактивізм як одна з форм залучення до соціальних або політичних кампаній з метою запобігання шкоди навколишньому середовищу

Світова спільнота вже не один рік поспіль попереджає про катастрофічні наслідки сучасних проблем довкілля, які потребують негайного вирішення. Забруднення повітря і води, глобальне потепління, деградація природних ресурсів, вирубка лісів – все це результат людської діяльності. Вирішення цих проблем потребуватиме чималих зусиль в багатьох сферах, у той час як стосуються вони виключно кожного. Що таке екоактивізм, та які прості кроки може зробити кожна людина, щоб зробити свій маленький (великий) вклад у довкілля?

Екоактивізм прийнято вважати однією з форм залучення до соціальних або політичних кампаній з метою запобігання шкоди навколишньому середовищу. Бути частиною якоїсь організації для того, щоб піклуватися про довкілля, не обов’язково.

Екоактивістами ж можна вважати будь-яких людей, які роблять щось додаткове для збереження природи від руйнівного впливу людської діяльності та піклуються про усвідомлення інших щодо цієї теми.

Прибирання відходів, посадка дерев, захист тварин та волонтерство в притулках є лише кількома прикладами сучасного екоактивізму.

 «Екоактивізм – це питання ідентичності. Якщо хтось проводить суботник раз на місяць і просто збирає сміття у себе в дворі, то це вже можна вважати екоактивізмом. Це можна пов’язати із тим, що називають громадянською свідомістю. Якщо думати про наслідки своїх дій, то насправді дуже легко стати екоактивістом».

Якщо людина бажає зробити свій внесок у захист довкілля, перед нею є безліч можливостей. Для цього бажано, але зовсім не обов’язково вступати в організації або ж саджати дерева. В умовах сучасного цифрового світу значний вплив може мати навіть репост в соціальних мережах.

Звісно, лайками та репостами багатьох проблем не вирішити, але інформування насправді відіграє чималу роль у підвищенні обізнаності населення.

Пластикові пакети. Не слід забувати, на виготовлення пластикових пакетів потрібно чимало енергії, і те, що потім пластик потрапляє на сміттєзвалище. Одним з найпростіших способів допомогти природі є відмова від пластикових пакетів. Здавалося б, багато хто знає про їхню шкоду. Тим не менш, більшість людей продовжує купувати їх на касах супермаркетів. Та щоб вирішити проблему, достатньо просто мати власні торбини, які людина використовуватиме знову й знову. І якби була система утилізації цього пластику, було б ще не так страшно, але він залишатиметься в природі невідомо скільки і, зрештою, шкодитиме довкіллю, а отже, й нам самим.

Сортування сміття. За різними оцінками, в Україні 4-7% території завалено сміттям. Відповідно до Закону України «Про відходи», всі зобов’язані сортувати сміття. Українці, все частіше підтверджують готовність до сортування сміття, лише не знають, куди його далі спрямовувати. З одного боку українці обізнані щодо потенційних екологічних небезпек, з іншого – питання полягає в тому, що вони готові зробити для того, щоб довкілля не ставало гіршим. В тому числі, мова йде про готовність українців витрачати на це власні кошти та жертвувати власним комфортом.  Останнім часом в Україні продовжує з’являтися дедалі більше організацій, які займаються захистом довкілля та підвищенням обізнаності населення стосовно таких важливих питань, як, наприклад, сортування сміття.

Так, Державною екологічною інспекцією у Луганській області, спільно з ДПРЧ 21 (м. Кремінна) ГУ ДСНС України у Луганській області за участі представників Кремінської школи - гімназії та Кремінської міської ради навесні 2020 року здійснено прибирання побутового сміття у кількості майже 20 мішків в адміністративно – територіальних межах Кремінської міської ради, неподалік від перехрестя вулиць Промислова та Пірогова де знаходяться велодоріжки для екстремальної їзди на гірському велосипеді.



Велосипедні прогулянки, велокрос, крос – кантрі – це види спорту, які популярні серед всіх поколінь. З одного боку, велосипед – активний відпочинок і засіб підтримки гарної фізичної форми, а з іншого – це екологічно чистий вид транспорту для щоденних поїздок, наприклад, на роботу чи навчання.

Майбутнє екології значно залежить від кожного, і чим швидше людина почне робити «маленькі кроки» у допомозі природі, тим більше шансів буде створити для людства гідне довкілля, в якому можна буде розвиватися та насолоджуватися життям.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці