Державна екологічна інспекція у Луганській області інформує про запровадження для всіх постійних лісокористувачів єдиної державної системи електронного обліку.
9 липня 2019 року Президент України Володимир Зеленський з метою збереження лісів та забезпечення раціонального використання лісових ресурсів, протидії незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини підписав Указ «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів». В Указі, зокрема, надано доручення Кабінету Міністрів України підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект, в якому передбачити запровадження порядку реалізації деревини на конкурсних засадах; створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку з моменту її заготівлі до реалізації шляхом функціонування загальнообов’язкової для всіх постійних лісокористувачів єдиної державної системи електронного обліку деревини. Окрім того, доручено запровадити до 1 листопада 2019 року електронний облік деревини державними підприємствами, що входять до сфери управління Міністерства оборони України, та рекомендовано запровадити ЕОД у комунальних лісгоспах.
Крім того, Прем'єр-міністр Олексій Гончарук дав доручення, щоб з 1 лютого в Україні повноцінно запрацював централізований облік деревини.
Застосуванню сучасних методів протидії незаконним рубкам лісів та тіньовому обігу деревини в Європі і в усьому світі надається велике значення і увага. Для цього потрібні системні підходи. Провідним заходом в запровадженні таких підходів обрано створення в Україні системи електронного обліку деревини. Завдяки системі електронного обліку деревини держава має можливість багатоступеневого контролю, завдяки чому значно зменшується тіньовий обіг деревини.
Електронний облік деревини (ЕОД):
– поштучне маркування всієї заготовленої деревини (крім дров’яної, яка маркується партіями) на лісосіках та складах (після розкряжування) уніфікованими маркерами (бирками) зі штрих-кодом, що реєструють походження, якісні та кількісні показники деревини з застосуванням сучасних електронних засобів обліку;
– автоматизацію прийомки та інвентаризації деревини, що надходить з лісосік у місця їх складування, зберігання та відвантаження кінцевим споживачам;
– автоматизацію процесів обліку та підготовки первинної документації при реалізації деревини, як з лісосік, так і з місць складування;
– застосування методів електронного контролю за рухом деревинних ресурсів.
ЕОД здатний забезпечити ефективний моніторинг за використанням деревини, врегулювати облік заготовлених лісоматеріалів та наблизить лісогосподарську діяльність українських постійних лісокористувачів до європейських стандартів у сфері раціонального використання та збереження лісів.
Ведення електронного обліку – це ще й своєчасне та достовірне відображення руху лісопродукції, доступність даних про її залишки, контроль за використанням та зберіганням, облік оплати, прозорість роботи матеріально відповідальних осіб, і в першу чергу – це мобільність у виявленні незаконного вивезення деревини.
Головними ознаками при транспортуванні незаконно заготовленого лісу є:
1. Відсутність бирок (маркування) на деревині;
2. Бирки пошкоджені (можливо використовуються не вперше);
3. Відсутність належним чином оформлення документів на право відпуску лісопродукції.
На кишеньковому комп’ютері чи смартфоні в системі електронного обліку деревини повинна бути сформована товаротранспортна накладна (ТТН) на відпуск чи перевезення лісопродукції та видрукувана на термопапері
4. Невідповідність терміну дати вивезення лісопродукції;
5. Невідповідність сортиментів що перевозиться і тих на які оформлені документи.
6. Вивезення деревини в хлистах або півхлистах.
Для перевірки легальності деревини заходьте на сайт OPEN.UKRFOREST.COM і миттєво дізнайтеся, чи легально перевозять деревину.