Активна взаємодія державних органів, які здійснюють нагляд (контроль) за дотриманням природоохоронного законодавства, з громадськістю є ефективним механізмом у виявленні та попередженні правопорушень проти довкілля. Система органів Державної екологічної інспекції підтримує громадський екологічний контроль через інститут громадських інспекторів з охорони довкілля, чий статус визначений Положенням про громадських інспекторів з охорони довкілля, затверджено Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України 27.02.2002 N 88.
Громадські інспектори з охорони довкілля – це інспектор з охорони довкілля, який виконує роботу на громадських засадах, без увільнення від основної роботи і без додаткової оплати праці. Вони допомагають боротися з екологічними правопорушеннями, такими як браконьєрство, незаконне видалення зелених насаджень, самовільне випалювання сухої рослинності та інші порушення природоохоронного законодавства, також беруть участь у рейдових заходах, складаючи адміністративні протоколи. Громадські інспектори мають широке коло повноважень.
Вони можуть складати протоколи за кількома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення:
За статтею 48 карають за самовільне захоплення водних об'єктів, незаконне водокористування та інші угоди, які порушують право державної власності на води.
Статті 63-70 передбачають покарання за незаконне використання земель, заготівлю деревини, пошкодження лісових культур та самовільне збирання дикорослих продуктів.
Статті 73 і 76 інспектор може скласти протокол за засмічення лісів відходами та знищення корисної для лісу фауни.
Стаття 77-1 притягує до адміністративної відповідальності за самовільне випалювання рослинності або її залишків на сільськогосподарських землях та в природно-заповідних територіях.
Згідно статті 78 інспектор карає за викид без дозволу та перевищення гранично допустимих рівнів впливу фізичних і біологічних факторів.
Стаття 82 визначає відповідальність за порушення вимог поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення.
Стаття 85 передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил полювання, рибальства та інших видів використання об'єктів тваринного світу, включаючи штрафи і конфіскацію знарядь.
Статті 87 і 89 встановлюють адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами та порушення умов їх утримання.
Стаття 91-4 попереджає про відповідальність за відмову або несвоєчасне надання запитуваної екологічної інформації
Стаття 153 встановлює відповідальність за знищення або пошкодження зелених насаджень та інших об'єктів озеленення у населених пунктах. Складені протоколи громадські інспектори подають до Державної екологічної інспекції для притягнення винних до відповідальності.
Стати громадськими інспекторами можуть громадяни України, які досягли 18 років, мають досвід природоохоронної роботи та пройшли співбесіду в органах Держекоінспекції.