З давнини людина повністю залежить від навколишнього природного середовища, адже природа забезпечувала людство притулком та їжею. Однак не всі рослини однаково корисні. На території України є й особливо небезпечні рослини, які треба обходити стороною. Найбільш небезпечними є наступні рослини, контакт з якими шкідливо впливає на здоров’я організму людини та навіть можуть призвести до тяжких наслідків. Особливо небезпечним рослинами є:
Борщівник Сосновського
Зовнішній вигляд: Рослина має високе стебло і велике розсічене листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору - у вигляді парасольки.
Де росте: Біля доріг, розташованих біля лісу. Також - на галявинах і пустирях.
Чим небезпечний: При попаданні соку на шкіру підвищує її чутливість до ультрафіолету, може викликати опік 1-3 ступеня. Наслідки відчутні не одразу - опіки проявляються через кілька годин після контакту. Якщо вже так вийшло, що дитина вирішила дослідити цю рослину і сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з'являйтеся на сонці протягом двох днів.
Аконіт (Борець)
Зовнішній вигляд: Росте кущами. Має округле листя і квіти темно-синього або фіолетового кольору.
Де росте: На березі річки, гірських луках і навіть біля доріг. Головний критерій його розміщення - вологий грунт.
Чим небезпечний: Містить отруйний алкалоїд - аконітин. При попаданні на шкіру викликає свербіж, а якщо аконіт виявиться в роті - не уникнути опіків і болю. Після контакту з рослиною швидко погіршується стан - спочатку частішає, а потім уповільнюється дихання, може бути запаморочення, параліч м'язів, зниження температури і озноб, мимовільне сечовипускання. Для летального результату достатньо всього двох міліграмів аконітина.
Блекота чорна
Зовнішній вигляд: Відрізняється дуже неприємним запахом. Але її плоди в формі глечика можуть зацікавити малюка. Блекота виростає до півтора метрів у висоту, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з волосками.
Де росте: Біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях.
Чим небезпечна: Отруїтися цією рослиною можна, спробувавши насіння або молоді паростки. Ознаки отруєння з'являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках дитина може втратити свідомість або навіть впасти в кому.
Беладонна
Зовнішній вигляд: Має високі стебла і багато відгалужень. Але найцікавіше - плоди. Вони схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак.
Де росте: Любить букові, дубові та інші ліси. Зростає також на узліссях, біля річок.
Чим небезпечна: Перші ознаки отруєння з'являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки - від паралічу легенів або судинної недостатності.
Болиголов плямистий
Зовнішній вигляд: Листя молодої рослини схожі на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття форми, схожої на парасольку, і складається з безлічі дрібних квіток.
Де росте: На пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна його зустріти і на звалищах, і біля залізниць.
Чим небезпечний: Рослина може викликати головний біль і запаморочення. Також ознаками отруєння є підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно, з'являються судоми і навіть висхідний параліч. Є ризик померти від задухи. А в результаті контакту зі шкірою з'являється дерматит.
Віх отруйний (Цикута)
Зовнішній вигляд: Має розгалуджене стебло, двопере і трьохпере листя. Влітку з'являються білі маленькі квіти, що утворюють парасольку.
Де росте: Любить вологий грунт. Росте на заплавних луках, біля річок та озер.
Чим небезпечний: Якщо віх потрапив в шлунок, протягом 20 хвилин виявляються перші ознаки отруєння - пронос і блювота. Також серед симптомів підвищене слиновиділення, біль у животі і припадки, які можуть призвести до смерті.
Вовчі ягоди
Зовнішній вигляд: Невеликий чагарник. Квітки рослини мають зеленуватий або рожевий відтінок. Плоди - невеликого розміру і червоного кольору.
Де росте: У лісах, також використовується як декоративна рослина.
Чим небезпечний: Червоні плоди рослини дуже привабливі для дітей. Але всього кілька штук цих ягід можуть викликати летальний результат. Ознаки отруєння: блювота, судоми, біль у животі, сильне слиновиділення. Якщо ж дитина просто доторкнеться до листя рослини, на шкірі можуть виникнути опіки і пухирі.
Дурман звичайний
Зовнішній вигляд: Рослина має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя.
Де росте: У сирих місцях, біля доріг, житлових будинків.
Чим небезпечний: Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль. Якщо після потрапляння рослини в шлунок дитини, вона вип'є води, в роті з'явиться неприємний смак.