Скільки диких тварин гине на дорогах?

Щороку у весняний та осінній періоди спостерігається сезонна міграція диких тварин. По всій території нашої країни в цей час доволі часто трапляються дорожньо-транспортні пригоди з участю диких тварин.

Збиті тварини стали звичним явищем також майже в будь-якій країні світу. Жертвами зіткнень на дорогах та залізниці стають тварини, незалежно від того, рідкісні вони чи поширені, мають охоронний статус в Червоній книзі України, чи ні, мають крила, чотири лапи, або й узагалі без ніг.

Наскільки суттєвими є втрати біорізноманіття на транспортних сполученнях України?

     Однозначної відповіді на це питання наразі немає: масштабних досліджень, які охоплювали б значну частину країни та велику кількість видів поки немає. Втім, ось кілька фактів, які демонструють масштаби проблеми в інших країнах:

·  у Британії щорічно на дорогах гине близько 100 000 лисиць, 100 000 їжаків, 50 000 борсуків і 30 000-50 000 оленів

·  впродовж останніх трьох десятиліть дороги з транспортними засобами, ймовірно, наздогнали полювання як провідну безпосередню причину смертності хребетних тварин на суші

·  в Австралії вчені дослідили причини смерті 140 казуарів звичайних та виявили, що зіткнення з транспортом був причиною більше як половини смертей

·  чисельність деяких поширених видів ссавців (таких як їжаки, борсуки та зайці) можуть зменшуватися чи навіть зазнавати локального вимирання в певних частинах Європи, насамперед через велике число жертв на дорогах

    На Прикарпатті під час активної весняної міграції їжаків, яка триває три тижні, на 100 км асфальтованих доріг гине у середньому 9 їжаків протягом 2 днів. Легко підрахувати, наскільки сильно зменшується популяція їжака у результаті тільки у межах Карпатського регіону.

І що кращими стають дороги – то більше число жертв у дикій природі,  оскільки підвищується швидкість на дорогах без впровадження захисних заходів для міграції тварин.

Найбільше число жертв на українських дорогах серед їжаків. Це пов’язано з особливостями їх поведінки – в разі небезпеки вони скручуються в клубок. На другому місці – лисиці. Особливо, коли розпадаються виводки, і в світ виходять молоді тварини. На дорогах також гинуть козулі (вони часто завмирають перед переходом дороги, і кидаються її перебігати буквально перед машиною), дикі свині, куниці, видри, дикі коти, кажани, земноводні, птахи. Вплив на тварин обов’язково потрібно враховувати при проектуванні та будівництві доріг. Є цілий пакет заходів, спрямований на зменшення загибелі тварин на дорогах. І хоча такі заходи є зазвичай дороговартісними, слід врахувати, що за роки на дорозі гине дуже велика кількість тварин. Це не лише втрати біорізноманіття, але і значні економічні втрати, або і людські жертви, якщо йдеться про зіткнення з великою твариною. Втім, важливо, що у кожному випадку для кожної конкретної ділянки дороги має бути індивідуальний підхід”.

Що може зробити кожен водій ?

Особливо часто зіткнення з тваринами відбуваються вночі, а також на ділянках з обмеженою оглядовістю. Такі зіткнення небезпечні не лише для тварин, але й для людини. Майже щороку в зіткненнях з тваринами гинуть люди. Частими є травми та матеріальні збитки. Тому захист тварин на дорогах – це і захист людей, і збереження транспортних засобів.

Водії можуть істотно зменшити кількість аварій за участі тварин, послуговуючись простими правилами:

- Дотримуйтесь режиму швидкості на дорогах. Великі і середні тварини, як правило, добре бачать і чують автомобіль, а тому за швидкості руху до 70 км на годину здатні безпечно втекти з проїжджої частини.

- Будьте особливо уважними та зменшуйте швидкість до безпечної (яка дозволить швидко загальмувати) на ділянках, позначених знаком “Дикі тварини”.

- Зменшуйте швидкість руху в умовах обмеженої оглядовості – у тумані, дощі, під час руху вночі, на дорогах, де кущі і дерева розташовані безпосередньо біля дороги. Вночі у більшості диких тварин світяться очі. За цією ознакою можна зрозуміти, що тварина на дорозі, ще до того, як ви її чітко побачите.

- Зменшуйте швидкість до такої, котра забезпечить коротке швидке гальмування у разі, якщо ви бачите дику тварину, котра стоїть попри дорогу або рухається у напрямку дороги.

- Якщо ви бачите тварину вже на дорозі – зменшуйте швидкість і завчасно використовуйте звуковий сигнал для уникнення аварії, гальмуйте.

-        Для уникнення зіткнення з птахами зменшувати швидкість до безпечної, якщо бачите, що птах або зграя птахів пролітають низько над дорогою.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці