Шкода, заподіяна тваринному світу внаслідок війни

Війна сильно впливає на природні ресурси, у тому числі на тваринний світ. Злочини проти тварин під час війни можна об’єднати в такі три групи: злочини проти домашніх тварин, злочини проти сільськогосподарських тварин (руйнування ферм, розстріл тварин) і злочини проти диких тварин, зокрема тих, що утримуються в неволі (зоопарки, притулки тощо). Усі вони створюють значну суспільну небезпеку та породжують негативні наслідки як під час війни, так і після її завершення.

Закони України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про Червону книгу України», «Про мисливське господарство та полювання» визначають тваринний світ об'єктом правової охорони навколишнього природного середовища. Законодавство розрізняє тварин, диких тварин, домашніх тварин, сільськогосподарських тварин, безпритульних тварин, мисливських тварин. Передбачені такі поняття, як середовище існування тварин і шляхи міграції, які також підлягають охороні.

Рідкісні і такі, що перебувають під загрозою зникнення, види тваринного і рослинного світу, які постійно або тимчасово перебувають (зростають) у природних умовах у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, підлягають особливій охороні й заносяться до Червоної книги України. Охорона відбувається через встановлення відповідних обмежень і передбачення відповідальності за порушення заходів охорони.

Кожна рідкісна тварина, занесена до Червоної книги України, має вартість, яка підлягає відшкодуванню в разі її знищення згідно постанові Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2012 року № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)». Наприклад, за кожного загиблого дельфіна передбачено компенсацію у розмірі 100 тис грн. За кожну особину журавля сірого – 15 тис грн, а за кожне його знищене чи пошкоджене гніздо – компенсація у трикратному розмірі, тобто, 45 тис грн. Окремі такси (компенсації) передбачені у законодавстві за загибель мисливських тварин та шкоду їм (Такси для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України), затверджені наказом Мінагрополітики та Мінекології України 19.06.2017 № 301/222, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.07.2017 за № 842/30710). В результаті бойових дій можуть постраждати нори, гнізда тварин або боброві загати. До прикладу, знищення бобрової загати оцінюється в 5 разів більше (50 тис грн), ніж загибель самої тварини (10 тис грн).

На жаль, зафіксувати та оцінити шкоду тваринам від війни - дуже важке завдання, тому що: на дикі території суворо обмежено доступ, принаймні це може бути небезпечно; важко точно оцінити чисельність загиблих тварин (ми можемо спостерігати лише невелику частину того, на що випадково натрапили); з дикими тваринами такий облік ускладнений, через відсутність моніторингу тварин і перевіреної інформації про їхні популяції, місця проживання та перебування.

Громадяни мають право збирати інформацію про шкоду, завдану довкіллю внаслідок російської збройної агресії, і передавати її до Державної екологічної інспекції України, але суворо дотримуватися при цьому правил безпеки, заборон та обмежень в умовах воєнного стану. Для розрахунку шкоди по вказаних випадках будуть використовуватися спеціально розроблена методика, а також такси на відшкодування збитків, які діяли ще у мирний час.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці