2 лютого - День Бабака

День Бабака - традиційне веселе американське свято, започатковане приблизно у 1841 році, яке поступово вийшло за межі штату Пенсільванія, розповсюдившись не тільки по інших штатах США й Канаді, але й далеко за межами Америки.

Щороку цього дня рано-вранці в містечку Панксатоні, в горах штату Пенсільванія, з нори випускають бабака на ім’я Філ, який згідно з легендою, повинен передбачити строки початку весни. За його поведінкою можна судити про близькість настання весни. Згідно з повір'ям, якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно залишає нору - значить, зима скоро закінчиться і весна буде рання. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і, лякаючись її, ховається назад в нору - буде ще шість тижнів зими.

Слід зазначити, що Філ — це не один бабак (їхня тривалість життя в середньому складає від шести до восьми років). Просто таким ім’ям називають усіх панксатонських бабаків-віщунів ще від започаткування свята.

Нещодавно День бабака почали відзначати і в нашій країні, хоча традиції передбачати погоду за поведінкою тварин чи птахів надзвичайно давні. В Україні зараз живуть два бабаки- «метеорологи»: харківський Тимко (проживає на біостанції Харківського національного університету в селі Гайдари) та львівська бабачиха Маруся (живе у Львівському еколого-натуралістичному центрі). Тимко прогнозує весну другого лютого. Зате бабачиху Марусю будять на свято Явдохи, тобто 14 березня.

В день бабака по всьому світу проходять фестивалі і люди з нетерпінням чекають пророкування від маленьких синоптиків. І хоча попри випадковість прогнозів бабаків-метеорологів, популярність цього свята з кожним роком зростає.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці