6 та 9 серпня згадуємо найбільш трагічні й ганебні факти в історії людства - використання ядерної зброї проти людини

6 та 9 серпня згадуємо найбільш трагічні й ганебні факти в історії людства - використання ядерної зброї проти людини

«Спіть спокійно, помилка не повториться» - ці слова накреслені на пам’ятнику жертвам Хіросіми, встановленому в цьому місті. Пам`ятник виготовлений у вигляді сірого бетонного шатра. Усередині пам’ятника – вапняна плита, під нею – скринька з іменами загиблих. Щороку до цього списку додається приблизно 100 нових імен.

Недалеко від пам’ятника знаходиться Меморіальний музей миру, поблизу якого висить дзвін. Напис на ньому свідчить: «Нехай кожен, хто проходить повз ударить у дзвін, щоб той завжди нагадував нам про загрозу атомної війни».

6 серпня світова спільнота відзначала Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї.

Саме цього дня 1945 року о 8.14 ранку за місцевим часом важкий бомбардувальник США В-29 скинув з великої висоти на Хіросіму першу атомну бомбу «Малюк». Більш ніж 4 квадратні милі міста були миттєво і повністю спустошені. 66 тис. людей загинули, 69 тис. отримали поранення. 9 серпня, через три дні, об 11.02 ранку інший В-29 скинув другу бомбу «Товстун» на промисловий район Нагасакі, повністю знищивши 1,5 квадратної милі міста, вбивши 39 тис. і поранивши більше ніж 25 тис. людей. Вперше в історії ядерна зброя була застосована проти людей і продемонструвала свою жахливу силу. Колосальних збитків було завдано довкіллю і здоров'ю громадян. Наслідки бомбардувань відчутні й сьогодні. В часи трагедії самого поняття «радіоактивне забруднення» ще не існувало, тому евакуація населення з японських міст не проводилась. Люди, що вижили, здебільшого залишалися у зруйнованих містах, намагалися самотужки відбудувати власне житло. Високу смертність ніхто не пов’язував зі шкідливим впливом радіації.

Лише згодом стало ясно, що куди більшу небезпеку несе у собі не сам вибух, а радіація, що лишається після нього.

Ядерна зброя вважається найбільш небезпечною з усіх видів зброї. Крім прямого ураження ударною хвилею, світловим випромінюванням та проникаючою радіацією величезні території земель та атмосферного повітря на багато років забруднюються радіонуклідами і стають непридатними для нормальної життєдіяльності людини. На сьогоднішній день більшість країн припинили здійснювати ядерні вибухи, проте лабораторні випробовування тривають і надалі.

Бомбардування японських міст – це загальнолюдська трагедія. Хіросіма та Нагасакі стали вічним символом боротьби проти зброї масового знищення.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці