29 липня - День екологічного боргу

День екологічного боргу — день настає тоді, коли кількість використаних ресурсів перевищує той обсяг, який Земля здатна відновити за рік.

Людство викидає більше вуглекислого газу в атмосферу, ніж океани та ліси можуть поглинути. Риби та дерева зникають швидше, ніж здатні відновитися. Жителі Землі виробляють більше сміття, ніж планета може засвоїти.

Це веде до виснаження навколишнього середовища - зникнення лісів, нестачі продовольства, закислення океану й інших тяжких для Землі та її жителів наслідків.

Цей день визначає науково-дослідницька організація «Глобальна мережа екологічного сліду[en]» (Global Footprint Network, GFN), яка запропонувала його в 1987 році.

У рік, коли він був вперше визначений, він припадав на 19 грудня. Це означало, що людство в загальному за 1987 рік спожило більше ресурсів, ніж дала за цей час Земля. У наступні роки цей день наступав все раніше, за невеликими винятками. Так у 1997 році цей день припав на 1 листопада, у 2007 році — на 21 серпня, у 2016 році — на 8 серпня, у 2017 році — на 2 серпня, у 2018 році – на 1 серпня, у 2019 році – на 29 липня. Початок 2020 року, коли через пандемію діяльність людства серйозно скоротилася, це дозволило зрушити дату майже на цілий місяць (22 серпня), але вже через рік рівні споживання повернулися до старих показниками. Якщо така тенденція, на жаль, збережеться, то в 2030 році потрібно буде вже дві таких Землі для забезпечення потреб людства.

Цей день наступає для конкретних країн у різні дні. Найраніше він у Люксембурзі (17 лютого), Катарі (19 лютого) і Австралії (12 березня). Це пояснюється високою щільністю населення і дефіцитом природних ресурсів.

Найкраща ситуація в Молдові (25 грудня), Грузії (27 грудня), Південному Судані (28 грудня) та Гондурасі (31 грудня). Україна вичерпала свої природні ресурси 27 липня.

З кожним роком людство все швидше витрачає ресурси планети. Коли вони вичерпаються, зникне і населення Землі.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці