Вплив розчиненого кисню в воді на екологічний стан водних екосистем

Розчинений у воді кисень належить до найважливіших фізико - хімічних показників, які впливають на екологічний стан водних екосистем. Його вміст у великій мірі визначає якість води завдяки інтенсифікації процесів самоочищення, фізико-хімічної трансформації й гідробіологічного кругообігу речовин. Для нормального розвитку риб необхідно мінімум 5 мг/дм3 кисню, а зниження концентрації газу до 2 мг/дм 3 призводить до їх масової загибелі. Він є одним із найбільш потужних природних окислювачів.

Основними джерелами надходження кисню у воду є атмосфера, де він міститься в значній кількості, а також фотосинтетична діяльність фітопланктону. Збагачення води киснем також може відбуватися внаслідок турбулентності потоку, випадіння дощу. Природні водні об’єкти перебувають у постійній взаємодії з атмосферою внаслідок обміну киснем між поверхневим шаром води та приводним шаром атмосфери, що зумовлено різницею парціального тиску в рідкій і газовій фазах. Найбільша кількість кисню міститься у поверхнево-схилових водах, а найменша – у ґрунтових. Зменшення вмісту розчиненого кисню влітку, можливо, пов’язано з переходом річок на ґрунтове живлення.

Рибам, як і іншим тваринам, для підтримання життя потрібний кисень, який бере участь у диханні. Від нестачі кисню риби виснажуються, а потім гинуть. Інколи це явище стає масовим. Задухи виникають як улітку, так і взимку. Літні задухи збігаються з так званим «цвітінням» водойм. Це не що інше як масовий розвиток мікроскопічних, переважно синьо-зелених водоростей. Задухам сприяє тривала штильова погода, коли водяні шари вертикально не переміщуються, а кисень, зосереджений у придонних шарах, вбирається відмираючими рештками рослин і тварин. При значному збільшенні біомаси водоростей, починає проявлятися біологічне забруднення, у результаті чого значно погіршується якість води, зокрема, змінюється її кольорова гама, pH, в’язкість, знижується прозорість, вона набуває неприємного запаху. Найбільш дієвим методом боротьби із задухою є аерація (насичення) води киснем та постійний контроль за станом розчиненого у воді кисню.

Державною екологічною інспекцією у Луганській області забезпечено постійний контроль за вмістом розчиненого кисню у водних об’єктах. Концентрація розчиненого кисню знаходиться в межах норми, що вкрай важливо для забезпечення життєдіяльності водних живих біоресурсів. З метою недопущень заморних явищ водних біоресурсів, Інспекція і надалі вестиме контроль за вмістом розчиненого кисню.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці